БУЛІНГ
Булінг (від анг. bully – хуліган, задирака, грубіян, «to bully» — задиратися, знущатися) – тривалий процес свідомого жорстокого ставлення, агресивної поведінки з метою заподіяти шкоду, викликати страх, тривогу або ж створити негативне середовище для людини.
Форми булінгу:
•фізичний – нанесення ударів, штовхання, пошкодження або крадіжка власності;
•словесний – обзивання, глузування;
•соціальний – виключення із групи (ізоляція);
•електронний (кібербулінг) – булінг із використанням технічних та електронних засобів (комп’ютер, мобільний телефон, електронна пошта і сайти соціальних мереж). Серед причин булінгу в колективі вчені виділяють наступні: боротьба за лідерство; зіткнення різних субкультур, цінностей, поглядів і невміння толерантно ставитися до них; агресивність і наявність у дитини психічних і фізичних вад; заздрість; відсутність предметного дозвілля тощо. Як соціально-психологічне явище булінг впливає на всіх учасників групи дітей, де він виникає.
Хто провокує булінг в дитсадку. Булінг серед дітей старшого дошкільного віку в ЗДО можуть спровокувати дорослі. Діти старшого дошкільного віку одразу сприймають ставлення авторитетних дорослих до інших і беруть це ставлення за зразок. Вони починають цькувати дитину чи дітей, якщо дорослі: – зневажливо ставляться до дитини, яка часто плаче або невпевнена в собі; – ігнорують скаргу дитини на те, що її образили однолітки – глузує із зовнішнього вигляду дитини; – образливо висловлюється про дитину; – проявляє огиду щодо фізичної або фізіологічної особливостей дитини; батьки або члени сім’ї: – б'ють та ображають дитину вдома; – принижують дитину у присутності інших дітей; – проявляють сліпу любов та виконують усі забаганки дитини; – ставляться до своєї дитини як до неповноцінної особистості, жаліють (неповна родина, дитина хвора або має відхилення в розвитку). Усі діти потребують підтримки дорослих— батьків, вихователів, практичного психолога та соціального педагога. Саме вони мають допомогти дітям налагодити партнерські взаємини з однолітками у групі. Наслідки для булера Агресор менше страждає від наслідків буллінга, ніж жертва, але все ж безслідно це не проходить і для нього: Неблагополучне майбутнє. Примітивні асоціальні способи поведінки перестають діяти в дорослому світі, й булери опиняються на узбіччі життя. У той час, як колишні жертви, заучки і ботани, закінчують університети, отримують хорошу роботу і забезпечене майбутнє, агресори потрапляють до тюремної камери. У кращому випадку вони працюють на низькокваліфікованій та низькооплачуваній роботі ті з заздрістю дивляться на своїх колишніх шкільних товаришів.
Якщо ви стали свідком булінгу необхідно:
• виступити проти кривдника, дати зрозуміти, що він неправий;
• підтримати того, кого ображають;
• повідомити дорослим (педагогу, психологу, керівнику ЗДО психологу) про факт такої поведінки.